Answer and Step-by-step explanation:
Data provided in the question
Mean = 1.1 hours per call =
R = Mean rate = 1.6 per eight hour day
=
= 5 per day
Based on the above information
a. The average number of customers is


= 151
b. The system utilization is

= 
= 0.32
c. The amount of time required is
= 1 - system utilization
= 1 - 0.32
= 0.68
And, there is 8 hours per day
So, it would be
= 
= 5.44 hours
d. Now the probability of two or more customers is

= 0.1024
Therefore we simply applied the above formulas
Start with the first sentence, and the definition of the area of a rectangle:
l * w = 36
Rewrite the equation to get
l = 36 / w
or
w = 36 / l
Either one shows the inverse relationship between w and l.
Assuming the last part wants you to write an equation for an x-y graph, the equation would be
y = 36 / x
Answer:
m+7
Step-by-step explanation:
If she ran 7 minutes longer and m represents the amount of time she ran, then it would just be addition.
Let's say m=60 minutes. She would've ran for 67 minutes, which is also m+7.