Distance = rate times time.
414= .75x
414/.75
552 miles per hour
A)
total of balls = 8+6+10= 24 balls
3/24= .125 and it is 12.5 % that one of the orange balls is 5 because it is an odd number.
B)
4/24 =.167 0r 16.7% that of the gray balls is numbered 8.
A discrete variable is a type of variable which contains a finite number of values. It usually takes its values from the set of whole numbers.
From the random variable described, the random variable that is descrete is "You measure the maximum heart rate in beats per minute".
This is because, heart rate cannot be partitioned it only takes counting number values. You either have 1 beat per minutes, 2 or 3 and so on beats per minute. But you cannot have 2.5 or 3.8 and so on beats per minute.
So heart rate cannot take decimal or fractional values and hence, it is a discrete random variable.
Answer:
a for saturn is 9.55 astronomical units
Step-by-step explanation:
Here, we are interested in calculating the distance from the sun.
Mathematically, from the question;
P = a^3/2
29.5 = a^3/2
a = 29.5^2/3
a = [3√(29.5)]^2
a = 9.55 in astronomical units
Answer:
A on edge
Step-by-step explanation:
i just took the quiz