Answer:
0.033 ft
Step-by-step explanation:
Let g = 32.2 ft/s2 and h be the maximum height that water can be filled before the sides shatter.
Pressure is distributed from 0 to maximum at the bottom like the following equation:

So the force generated by water pressure on the side of the tank is

where s = 6ft is the side length of the tank. This force cannot be larger than 200lb



Isolating 2abCos(c) on one side of the equation and using the given values of a, b and c we can find the answer to this question as shown below:
Answer:Perry and Lorna take the maximum time and Maria and Lorna take the minimum time when they work together.
Explanation: Since, according to the question- Perry takes time when he works alone = 3 hours
Similarly, Maria takes = 2 hours, While Lorna takes= 2 hours 30 minutes or 2.5 hours.
since, there are three people thus their are three possibility to choose any two of them.
1- when Perry and Maria work together then time taken by them is
=
= 6/5= 1 hour 12 minutes.
2- when Maria and Lorna work together then time taken by them is
= 10/9= 1 hours 1/9 minutes ≈ 1 hours 7 min
3- when Perry and Lorna work together then time taken=
= 15/11= 1 hour 4/11 minutes≈ 1 hours 21 minutes
From the above explanation, it has been proved that when we talk about 2 members team then Perry and Lorna take the maximum time. While Maria and Lorna take the minimum time when they work together.
Answer:
yes
Step-by-step explanation:
Answer:
, 
Step-by-step explanation:
We look for the probability that the player fails the first attempt and also fails the second attempt.
We know that the probability that the quarterback fails the first attempt is:

We know that the probability that the quarterback fails the second attempt after failing the first is:

Then the probability of failure of both attempts is:



