Explanation:
It is known that relation between entropy, heat energy and temperature is as follows.
dS = 

Also we know that at constant pressure, Q = 


As the given data is as follows.
= 298 K,
= 348 K
= 29.355 J/K mol
Now, putting the given values into the above formula as follows.

= ![29.355 [ln (348) - ln (298)]](https://tex.z-dn.net/?f=29.355%20%5Bln%20%28348%29%20-%20ln%20%28298%29%5D)
= ![29.355 [5.85 - 5.69]](https://tex.z-dn.net/?f=29.355%20%5B5.85%20-%205.69%5D)
= 4.48 J/k mol
Thus, we can conclude that the increase in the molar entropy of given oxygen gas is 4.48 J/k mol.
Tetraphosphorus Decaoxide has a molecular formula of P4O10,
all else are known. Therefore the balanced chemical equation would be:
4PH3 + 8O2 --> 6H2O + P4O10
Taking into account the phases:
4PH3(g) + 8O2(g) --> 6H2O(g) + P4O10(s)
Answer:
The correct answer is "1.0100".
Explanation:
Let the volume of mixture be 100 ml.
then,
The volume of DMSO will be 10 mL as well as that of water will be 90 mL.
DMSO will be:
= 
= 
The total mass of mixture will be:
= 
= 
Density of mixture will be:
= 
= 
= 
hence,
Specific gravity of mixture will be:
= 
= 
= 
Answer: the equilibrium will be displaced to the right leading an increase on the quantities of y(g) and z(s).
Justification:
According to the rules of equilibrium, based on Le Chatellier's priciple, any change in a system in equilibrium will be tried to be compensated to restablish the equilibrium
The higher the amount, and so the concentration, of X(g), the more will the forward reaction proceed leading to an increase on the concentration of the products y(g) and z (s). Look that that will also be accompanied by a decreasing on the pressure, since 2 molecules of the gas X(g) are converted into 1 molecule of the gas y(g).
Answer:
Percentage of an aldrin in the sample is 44.41%.
Explanation:

Molarity of the silver nitrate solution = 0.03337 M
Volume of the silver nitrate = 23.28 mL = 0.02328 L
Moles of silver nitrate = n

n = 
According to reaction 1 mole of silver nitrate recats with 1 moles of chloride ions.
Then 0.0007768 moles of silver nitrate will react with:
chloride ions.
In one mole of aldrin there are 6 moles of chloride ions.
Then moles of aldrin containing 0.0007768 moles chloride ions are:

Moles of aldrin present in the sample = 0.0001295 mol
Mass of 0.0001295 moles of aldrin present in the sample :
0.0001295 mol × 364.92 g/mol =0.04726 g
Percentage of an aldrin in the sample:
