The approximate alcohol content is 210 ml.
Explanation:
It can be deduced from the question that each bottle is of 1000ml or 1 litre.
The first bottle is one half full means it has 500 ml of solution and it has 20% alcohol in it. So volume of alcohol in the solution is
20/100*500
=100 ml
The first bottle is one fifth full, so the volume of mixture is 1/5th of 1000ml
so it is 200ml having 30% alcohol
30/100*200
= 60 ml
The third bottle is one tenth full so its volume is 1/10*1000
100 ml. having 50% of alcohol
50/100*100
50 ml.
The alcohol content obtained from all these 3 litres is:
100+60+50
= 210 ml of alchohol is obtained from 800 ml of mixture.
Answer: electrons
Explanation: moving electrons cause momentarily charge
Distribution on molecule. This distribution induces similar distribution to
Adjacent molecule.
Answer:
-10778.95 J heat must be removed in order to form the ice at 15 °C.
Explanation:
Given data:
mass of steam = 25 g
Initial temperature = 118 °C
Final temperature = 15 °C
Heat released = ?
Solution:
Formula:
q = m . c . ΔT
we know that specific heat of water is 4.186 J/g.°C
ΔT = final temperature - initial temperature
ΔT = 15 °C - 118 °C
ΔT = -103 °C
now we will put the values in formula
q = m . c . ΔT
q = 25 g × 4.186 J/g.°C × -103 °C
q = -10778.95 J
so, -10778.95 J heat must be removed in order to form the ice at 15 °C.