First one. Coefficients are numbers that balance the equation, just like if there is an equation in math where 1=2, you need to multiply 1 by 2 to make that equation true. That's a nice jingle you can remember.
Answer:
58.61 grams
Explanation:
Taking The molecular weight of NaCl = 58.44 grams/mole
<u>Determine how many grams of NaCl to prepare the bath solution </u>
first we will calculate the moles of NaCl that is contained in 6L of 170 mM of NaCI solution
= ( 6 * 170 ) / 1000
= 1020 / 1000 = 1.020 moles
next
determine how many grams of NaCl
= moles of NaCl * molar mass of NaCl
= 1.020 * 58.44
= 58.61 grams
Answer:
Option (c) is correct.
Explanation:
According to 2nd law of thermodynamics, every spontaneous process is associated with increase in entropy (
).
As sodium acetate crystallizes out spontaneously therefore it is associated with
.
During crystallization, bond formation takes place which results evolution of heat. In other words, crystallization phenomenon is exothermic (
).
So, the given crystallization process renders the following thermodynamic quantities-
J/K and
J
Option (c) is correct.
The source of these two nitrogen atoms are ammonia (NH₃) from <span>nitrogen compounds (mostly metabolism of amino acids) through which excess nitrogen is eliminated from organisms. This process is called urea cycle, which extracted </span>nitrogenous wastes.
The liver<span> forms it by combining two </span>ammonia<span> molecules</span><span> with a </span>carbon dioxide<span> </span><span>molecule.</span><span />