When we wish to convert a gas to liquid we have to either
a) decrease temperature
b) increase pressure
In case of fire extinguisher the CO2 is found to be in liquid state, this is as the CO2 is pressurized at high pressure which keeps CO2 in liquid state
the ideal pressure and temperature conditions when CO2 gas can be converted to CO2 gas
Pressure = 5 - 73 atm
Temperature = -57 to 31 degree Celsius
Answer:
C₂H₇F₂P
Explanation:
Given parameters:
Composition by mass:
C = 24%
H = 7%
F = 38%
P = 31%
Unknown:
Empirical formula of compound;
Solution :
The empirical formula is the simplest formula of a compound. To solve for this, follow the process below;
C H F P
% composition
by mass 24 7 38 31
Molar mass 12 1 19 31
Number of
moles 24/12 7/1 38/19 31/31
2 7 2 1
Dividing
by the
smallest 2/1 7/1 2/1 1/1
2 7 2 1
Empirical formula C₂H₇F₂P
Reactants would be the missing word in the sentence because they make up the products in a chemical reaction
The way how <span>data is not actually obtained from the experiment represented in a line graph is defnitely that </span><span>a colored line with a broken line. It is a well known fact that to obtain the actual data from the experiment you there should be plotted points on the line. Hope it will help you! Regards.</span>
Answer:
En toda la población del mundo hay <u>0.0797 moles de células</u>
Explanation:
1.0 mol of cells = 6.022 * 10∧23 cells
X mol of cells = 6.0 * 10∧12 cells
- X is cleared to find out how many moles of cells are in a human body:
- X = 6.0 * 10∧12 cells / 6.022 * 10∧23 cells
- X = 9,963 * 10∧-12 moles of cells per person
In the world there are 8 * 10∧9 people, how many moles in total will there be?
8 * 10∧9 people * 9,963 * 10∧-12 moles of cells per person =
<u>0.0797 moles of molecules in the entire population of the earth.</u>