Answer:
same amount of money
Step-by-step explanation:
We will just do the following steps:-
389 - 40 = 349
349 - 30 = 319
So, in the end your class had 319 milk jugs left.
Hope I helped ya!!
Answer:
a)
We know that the total cost for the 150 shirts (plus a flat-rate of $25) is $1,825.
First, let's find how much costs each shirt.
First, the total cost of the shirts alone (neglecting the flat-rate) is:
$1,825 - $25 = $1,800
Then each shirt costs equal to the quotient of the cost and the number of shirts:
$1,800/150 = $12
Each shirt costs $12.
Then if you order T shirts, the total cost will be the flat-rate of $25 plus T times $12. The equation is:
C(T) = $25 + T*$12
b) C represents the cost
T represents the number of shirts ordered.
c) The initial value is the constant value, in this case, is $25
The rate of change is the coefficient that multiplies the independent variable (T), in the equation the rate of change is $12.
Answer:
4
Step-by-step explanation:
Well first we need to plug in 10 for g and h for 5.
4 - .25(10) + .5(5)
4 - 2.5. + 2.5
1.5 + 2.5
= 4
<em>Thus,</em>
<em>the answer is 4</em>
<em />
<em>Hope this helps :)</em>