Answer:
$25.33
Step-by step explanation:
In the start she had $8.54 + $16.79= $25.33
Answer:
The tank will empty in 4 hours.
Step-by-step explanation:
Since a barrel contains 56 liters of kerosene, and it has two taps, one tap that draws 500 ml every 6 minutes and after first 5 liters are drawn from the barrel, the second tap also starts, and it draws 1 liter in every 5 minutes, to determine how many hours will be taken in all to empty the tank, the following calculation must be performed:
0.5 x X = 5
X = 5 / 0.5
X = 10
10 x 6 = 60
1 hour = 51 liters
1 hour 30 minutes = 51 - (1 x 6) - (0.5 x 5) = 42.5
2 hours = 42.5 - (1 x 6) - (0.5 x 5) = 34
2 hours 30 minutes = 34 - (1 x 6) - (0.5 x 5) = 25.5
3 hours = 25.5 - (1 x 6) - (0.5 x 5) = 17
3 hours 30 minutes = 17 - (1 x 6) - (0.5 x 5) = 8.5
4 hours = 8.5 - (1 x 6) - (0.5 x 5) = 0
Therefore, the tank will empty in 4 hours.
Answer:
here the order will be 104! =
Step-by-step explanation:
since the cards are to arranged in no particular order that is why we used combination to find the result.
Combination can simply be explained as the method of selecting items from a collection of items where the order of the selections does not matter.
Easy the 3 is in the ten thousands place
Answer:
10 seconds.
Step-by-step explanation:
The velocity at which they are approaching each other = 59 + 41 = 1000 km per second.
Velocity = distance / time
So time = distance / velocity
= 1000 / 100
= 10 seconds.