answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lorasvet [3.4K]
1 year ago
14

Which of the following explains how ΔAEI could be proven similar to ΔDEH using the AA similarity postulate?

Mathematics
1 answer:
umka2103 [35]1 year ago
4 0

Answer:

∠AEI ≅ ∠DEH because vertical angles are congruent; rotate ΔHED 180° around point E, then translate point D to point A to confirm ∠IAE ≅ ∠HDE.

Step-by-step explanation:

tbh im not suuper sure but my educated guess is that by looking at it. Good Luck!

You might be interested in
Gwen buys 3 identical pairs of shoes at Store a. She pays $110.25 after the discount. what is the original price of each pair?
emmasim [6.3K]
In perspective this looks tricky but really its no ;) just follow it slowly.
110.25  is your total cost 
3 is how many you bought.
So doing division 3/110.25= 36.75
CHECK: 36.75 + 36.75 + 36.75 = 110.25.
Hope this helps.
5 0
1 year ago
Read 2 more answers
A middle school took all of its 6th grade students on a field trip to see a play at a theater that has 2780 seats. The students
Over [174]

Answer:

1242 6th graders went on the trip.

Step-by-step explanation:

From the information given, you know that the theater has 2760 seats and that the students filled 45% of the seats, so to find the quantity of 6th graders that went on the trip, you have to calculate 45% of 2760:

2760*45%=1242

According to this, the answer is that 1242 6th graders went on the trip.

5 0
1 year ago
Tyrone and Terri both bought sofas with installment loans. Tyrone bought a sofa with a
Minchanka [31]

Answer:

Tyrone paid the higher markup rate.

Step-by-step explanation:

Tyrone and Terri both bought sofas with installment loans.

Tyrone bought his own with a sticker price of $1350 by paying $74 a month for 24 months. Therefore,

74 × 24 = $1776

The mark up = $1776  -  $1350 = $426

Tyrone markup rate = 426/24 = $17.75  per month

Terri bought his own with sticker price of $950 by paying $52 a month for 24 months. Therefore,

52 × 24 = $1248

mark up = $1248  - $950  = $298

Terri markup rate = 298/24 = $12.4166666667  = $12.42 per month

6 0
1 year ago
The function D(t) defines a traveler's distance from home, in miles, as a function of time, in hours. D(t) = StartLayout enlarge
nalin [4]

- At 2 hours, the traveler is 725 miles from home.

- At 3 hours, the distance is constant, at 880 miles. --> TRUE.

- The total distance from home after 6 hours is 1,062.5 miles --> TRUE.

Step-by-step explanation:

The function D(t) is defined as follows:

D(t) = 300t+125 for t< 2.5

D(t) = 880 for 2.5 \leq 3.5

D(t) = 75t+612.5 for t\leq 6

Where

t is the time in hours

D(t) is the distance covered, in miles, after t hours

Now let's analyze the different statements:

- The starting distance, at 0 hours, is 300 miles. --> FALSE. In fact, if we substitute t = 0 into the 1st equation, we get

D(0) = (300)(0)+125 = 125

So, the distance at t = 0 is 125 miles.

- At 2 hours, the traveler is 725 miles from home. --> TRUE. In fact, if we substitute t = 2 into the 1st equation,

D(2) = (300)(2)+125 = 725

- At 2.5 hours, the traveler is 875 miles from home. --> FALSE. In fact, for t=2.5 we have to use the 2nd equation, which states that the distance is:

D(t) = 880

So, not 875 miles.

- At 3 hours, the distance is constant, at 880 miles. --> TRUE. This is clearly visible from the 2nd equation: for t between 2.5 and 3.5 (so, in this case), the distance is

D(t) = 880

- The total distance from home after 6 hours is 1,062.5 miles --> TRUE. In fact, if we replace t = 6 into the last equation,

D(6)) = 75(6)+612.5=1062.5

Learn more about functions:

brainly.com/question/3511750

brainly.com/question/8243712

brainly.com/question/8307968

Learn more about  distance:

brainly.com/question/3969582

#LearnwithBrainly

4 0
1 year ago
Read 2 more answers
If a piece of rope cost 20 cents per 2 feet, how many feet can you buy for 30 dollars?
katrin2010 [14]

Answer: 300\ feet

Step-by-step explanation:

Let be "x" the lenght in feet  of rope that you can buy with 30 dollars.

According to the information provided in the exercise, you can buy a piece of rope of 2 feet with 20 cents.

Remember that 20\ cents=0.2\ dollars

Knowing this, you can write the following proportion:

\frac{0.2}{2}=\frac{30}{x}

FInally, solving for "x", you get this result:

\frac{0.2}{2}=\frac{30}{x}\\\\x(\frac{0.2}{2})=30\\\\x=(30)(\frac{2}{0.20})\\\\x=300

6 0
2 years ago
Other questions:
  • If a laptop originally costs $800, the balance due after the 10% discount and $150 gift card is applied is
    12·2 answers
  • A concert promoter charges $65 per ticket for a concert. The promoters cost will be $5500 plus $4 per ticket.
    6·2 answers
  • -2(2-2x)-4(x-5) is less than or equal to -24
    8·1 answer
  • Solve for x. −ax + 4b &gt; 9 plz help me
    10·2 answers
  • Write the number described by 1 ten 16 one
    13·1 answer
  • HURRY UP!!!Right triangle QRS is pictured below.
    9·2 answers
  • Determine the mean of the following numbers: 28,40,53,39,45
    14·2 answers
  • The cell phone company decided to collect similar data but this time they collected information of texting speed according to ag
    8·2 answers
  • Ana played 4 rounds of golf and then played her lowest round of golf with a score of 80 The scores of the first 4 round and the
    13·2 answers
  • Yolanda is planning to put a pool in her backyard. The scaled model below gives the reduced measures for diameter and depth. The
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!