Answer:
$44
Explanation:
The computation of the accrued interest expense is shown below:
= Face value or Principal × rate of interest × number of days ÷ (total number of days in a year)
= $6,600 × 8% × (30 days ÷ 360 days)
= $44
We assume there are 360 days in a year
And, the 30 days is calculated from December 1 to December 31
This is the answer and same is not mentioned in the given options.
Answer:
Forecast exchange rate = $2.29(Approx)
Explanation:
Given:
Exchange rate = $1.95
Inflation rate difference = 2.6% - 20% = 17.4%
Computation:
Forecast exchange rate = 1.95 / (1-17.4%)
Forecast exchange rate = $2.29(Approx)
Answer:
c.Create, Vinyl, Digital, and Record
Explanation:
The answer is
c.Create, Vinyl, Digital, and Record
Since Create Inc. which is a domestic corporation, owns 100% shares in two enterprises. One is Vinyl Ltd. which is a foreign corporation and the other is Digital Inc. which is a domestic corporation. And Create Inc. also happens to own 12% shares in a domestic corporation named Record Inc.
Now since Create Inc. owns shares in all the three corporations, all these corporations's net income will be included in the Create's income statement current-year financial report.
Thus the answer is
c.Create, Vinyl, Digital, and Record
Answer:
Earth = $90,000
Wind = $67,500
Fire = $202,500
Explanation:
Activity based costing is a costing system that assigns the cost of identified activities , mostly overhead and indirect cost to all products and services produced according to the respective volume of the activities consumed by each of the products and services , using cost drivers.
Workings.
The cost driver in the scenario is Machine set up
Earth = 80 set up
Wind = 60 set up
Fire = 180 set up
Total = 320 set up
General Overhead = 360,000
Earth = 80/320 *360,000 = 90,000
Wind = 60/320*360,000 = 67,500
Fire = 180/320*260000 = 202,500