Answer:
Instructions are below.
Explanation:
<u>First, we need to calculate the predetermined overhead rate:</u>
Predetermined manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base
Predetermined manufacturing overhead rate= (50,000/20,000)
Predetermined manufacturing overhead rate= $2.5 per direct labor hour
<u>Now, we can determine the total cost and unitary cost of Job 461:</u>
Direct labor hours= 1,500/5= 300
Total cost= 4,000 + 1,500 + 2.5*300= $6,250
Unitary cost= 6,250/100= $62.5
<u>To calculate the under/over allocation, first, we allocate overhead for the whole company:</u>
Allocated MOH= Estimated manufacturing overhead rate* Actual amount of allocation base
Allocated MOH= 2.5*24,000= $60,000
Under/over applied overhead= real overhead - allocated overhead
Under/over applied overhead= 54,000 - 60,000
Under/over applied overhead= $6,000 overallocated