Answer:
FV= $240.08
Explanation:
Giving the following information:
Sue now has $125.
Number of periods= 8 years
Interest rate= 8.5% with annual compounding
<u>To calculate the future value of the investment, we need to use the following formula:</u>
FV= PV*(1+i)^n
FV= 125*(1.085)^8
FV= $240.08
Answer:
A) $1.82
Explanation:
the dividends discount model is used to determine the value of stock given the distributed dividends and the required rate of return:
current dividend $0.20 per stock
dividends year 1 = $0.23 per stock
dividends year 2 = $0.2645 per stock
dividends year 3 = $0.3042 per stock
dividends year 4 = $0.35 per stock
after year 4, we need to calculate the growing perpetuity = dividend / (return rate - growth rate) = $0.35 / (17.4% - 2.5%) = $0.35 / 14.9% = $2.35
now we must find the present value of the cash flows:
PV = $0.23/1.174 + $0.2645/1.174² + $0.3042/1.174³ + $0.35/1.174⁴ + $2.35/1.174⁵ = $0.1959 + $0.1919 + $0.188 + $0.1842 + $1.0537 = $1.82
Answer:
False
Explanation:
The general purpose of idea generation is to come up with the largest amount of possible ideas, it doesn't matter how crazy they might seem.
The purpose of succeeding stages will be to funnel the ideas and only work and develop the most promising ones.
Answer:
$44,440.96
Explanation:
We must find the future value of the initial $7,900 deposit and the annuity (17 deposits of $1,200 each)
- future value of the initial deposit = present value x (1 + interest rate)ⁿ = $7,900 x 1.04¹⁸ = $16,003.95
- future value of the annuity = Payment x ([1 + interest rate]ⁿ - 1) / interest rate = $1,200 x (1.04¹⁷ - 1) / 0.04 = $28,437.01
total amount on Angela's savings account = $16,003.95 + $28,437.01 = $44,440.96
Answer:
Fixed Cost = $10,000
Variable Costs = $90,000
Explanation:
Variable Cost per unit = $72,000 ÷ 12,000
= $6
Variable Costs at 15,000 units = $6 x 15,000
= $90,000
Fixed Cost (given) = $10,000