Answer:
More than $1500 price per car per month has to be dropped.
Explanation:
Given:
price per car = $20,000
car sale per month = 40
rate of increase in demand = 3
Solution:
Revenue R = Price × Quantity = P * Q
From the above given data
P = 20,000
Q = 40
R = P*Q
dQ/dt = 3
We have to find the rate at which the price is to be dropped before monthly revenue starts to drop.
R = P*Q
dR/dt = (dP/dt)Q + P(dQ/dt)
= (dP/dt) 40 + 20,000*3 < 0
= (dP/dt) 40 < 60,000
= dP/dt < 60000/40
= dP/dt < 1,500
Hence the price has to be dropped more than $1,500 before monthly revenue starts to drop.
Answer:
The amount to be paid is $100,440
Explanation:
When the bond matures, it is the due date on which the bond issuer need to pay off the bond on that particular date.
In this case, the bond matures in 2028, so
Interest amount = Face value of bond × Price × Interest
= $1,000 × 93 × 8%
= $7,440
The amount to be paid on maturity will be:
= $7,440 + $93,000
= $100,440
When SW International declared a dividend of $20,000,000, its market value increased from $8 billion to $8.5 billion. However, it lost a chance to reinvest $20,000,000 in the research and development of a new product which would have earned a profit of $200 million. Thus, this $200 million is referred to as SW International's-T<u>his is the Opportunity cost of the S.W international</u>
<u />
Explanation:
The term opportunity cost refer to the profit that is given up to achieve another thing.
Lets consider the example in this we can analyse the fact that SW international made an alternative choice of declaring the dividend rather than utilizing the money in R&D for a new project .Thus the amount $20,000,000 is forgone in order to achieve the $ 85 million market value.
<u>Thus the $200 million is referred to as the Opportunity Cost.</u>
Answer:
False
Explanation:
Correlation tells you if there is association between two or more variables. Regression analysis model allow you to predict one variable from the other.
Answer:
$225,000
Explanation:
Data provided in the question:
Note payable = 10%, $3,000,000
Payment amount = $1,000,000
Now,
Since the first payment is made in the month of October
Therefore,
Duration from October 2018 to October 2019 = 9 months =
years
Therefore,
Interest payable for 2019 will be = $3,000,000 × 0.10 ×
= $225,000