Answer:
The combined total capital that would be recorded on the partnership books for the two partners is $79,000
Explanation:
Partnership : In partnership, there are two or more members who are called partners which are ready to share the profit or loss percentage according to their agreed ratio
The combined total capital for both partners is shown below:
= Contributed cash + truck fair value + garage fair value
= $8000 + $ 16,000 + $55,000
= $79,000
The other cost like purchase price, depreciation, construction cost is irrelevant for computation. Thus, these cost will not be considered.
Hence, the combined total capital that would be recorded on the partnership books for the two partners is $79,000
The formula is
A=P (1+r/k)^kt
A future value?
P present value 200
R interest rate 0.08
K compounded semiannual 2
T time 3years
A=200×(1+0.08÷2)^(2×3)
A=253....answer
Answer: Relational
Explanation: Relational orientation is a term in marketing where a marketer or producer identify the need of its customers or consumers and make available products that will meet their need and help to build a good relationship with the consumers or customer. This term is used by most multinationals like Apple etc to build brand loyalty and maintain a good market share.
The constant monthly withdrawal amount can be calculated by using PMT function in excel as in =PMT(rate,nper,pv) where rate = 7% = 0.07/12 (Monthly rate), nper = 20 years = 20*12 = 240 months and pv = 300,000
Constant monthly withdrawal amount =PMT(0.07/12,240,300000)
Constant monthly withdrawal amount = $2,325.90
Constant monthly withdrawal amount = $2,326 (Option C)
Answer: 12.68%
Explanation:
The Effective Annual Interest rate is the nominal interest rate adjusted for the number of compounding periods a financial product will experience in a period of time which is usually a year.
The formula is,
Effective annual interest rate = (1 + (nominal rate / number of compounding periods)) ^ (number of compounding periods) - 1
Plugging in the figures would give,
EAR = (1 + 0.01) ^ 12 - 1
EAR = 1.01^12 - 1
EAR = 12.68%
You might notice that in the bracket I did not divide the 1% by 12. This is because the 1% was already given as the month's interest rate.