Answer:
A
Explanation:
Brenda must follow all of Jim's instructions, she is under obligation to follow Jim's directive as the title of ownership of the said property is wit him.
Answer:
$31,000
Explanation:
Given:
Net Proceeds of old house = $266,000
Adjusted basis amount = $235,000
Cost of new house = $198,000
Computation of Capital Gain:
Capital Gain = Selling Price of particular capital - Adjusted basis amount of capital
Capital gain = $266,000 - $235,000 = $31,000
Therefore, capital gain of Elizabeth from sold her home is $31,000
Answer:
Collection per month:
January $ 151,575
February: $ 248,675
March: $ 305,525
Explanation:
<u>January:</u>
202,100 x 75% = 151,575
<u>February:</u>
264,200 x 75% = 198,150 current month
202,100 x 25% = 50,525 previous month
Total 248,675
<u>March:</u>
319,300x 75% = 239,475 current month
264,200 x 25% = 66,050 previous month
Total 305,525
Answer:
(B) False
Explanation:
<em><u>Directive style</u></em> dwells on stating clear cut goals and supervising to ensure that goals are achieved.
Believing in an open-door policy, and encouraging the open exchange of opinions in her department is not consistent with having clear cut goals.
Therefore Shayla does not utilize the directive style of management.
Answer:
Indirect cost
Explanation:
Indirect costs are costs that are not directly accountable to a cost object (such as a particular project, facility, function or product). Indirect costs may be either fixed or variable.