Answer:
<em>Incomplete question is "2. What journal entry should Johnson record to recognize bad debt expense for 2021? 3. Assume Johnson made no other adjustment of the allowance for uncollectible accounts during 2021. Determine the amount of accounts receivable written off during 2021 4. If Johnson instead used the direct write-off method, what would bad debt expense be for 2021?"</em>
1. Gross accounts Receivable = Allowance Account balance at beginning / 10%
= $30,000 / 10%
= $300,000
2. Year Account Title Debit Credit
2021 Bad debt expense $105,000
($500,000*10% + $55,000)
To Allowance for Doubtful Accounts $105,000
3. Accounts receivable written off = Beginning balance of Allowance Account - Ending Balance of Allowance account
= $30,000 - (- $50,000)
= $30,000 + $50,000
= $80,000
4. Bad debt expense for 2021 (direct write off method) = Amount written off = $80,000
Sell the asset, which will drive down the price and cause the expected return to reach the level of the required return.
Answer:
$5 per unit.
Explanation:
At an activity level of 3,000 units, we have:
Variable cost per unit = Total variable cost / Units produced = $15,000 / 3,000 = $5
Since the variable cost per unit must be equal at both lowest and highest level of activities, theerefore, the variable cost per unit at 3,500 is also $5 per unit.
Answer:
Maxwell world consider choice equal to $310000
Explanation:
given data
accept a salary = $60,000
salary = $25,000
bonus = 20% of net income
to find out
amount of income would be necessary so that Maxwell would consider
solution
we get here income by bonus that is express as
bonus = 2 ( income - bonus - salary ) ..............1
3500 = 2 ( income - ( 0.2 × 35000 ) - ( 0.2 × (75000 + 35000) )
solve it we get
income = $310000
so Maxwell world consider choice equal to $310000
Answer:
Present Value = $290.20
Explanation:
The present value of a future payment can be calculated with the following formula:
PV = FV / (1 + i)N
Where i is the annual interest rate or discount rate, and t is the number of years until the payment will be received.
PV = Present Value = ?
FV = Payment = $4,400
i = 8.3% = 0.083
N = 20 - 6 = 14
PV = $4400 / (1 + 0.083)(20 - 6)
PV = $4400 / (1.083 * 14)
PV = $4400 / 15.162
PV = $290.1992
Present Value = $290.20 (Approximated)