Answer:
$5 per unit.
Explanation:
At an activity level of 3,000 units, we have:
Variable cost per unit = Total variable cost / Units produced = $15,000 / 3,000 = $5
Since the variable cost per unit must be equal at both lowest and highest level of activities, theerefore, the variable cost per unit at 3,500 is also $5 per unit.
Explanation:
The computation of the number of slacks in the project A when it is finished is
= Total completion time -- Task A planned days - Task B planned days - Task C planned days
= 25 days - 9 days - 5 days - 8 days
= 3 days slack
Simply we subtract the total planned days taken by each task from the total completion time on a project so that the number of slacks has come
Therefore, it came positive 3 slacks time
Answer:
7.49%
Explanation:
n = Number of payment periods = 3
P = Total lease payment = Annual lease payment * Number of period = $20,700 * 3 = $62,100
FV = fair value of the machine = $50,000
Implicit rate = [($62,100 / $50,000)^(1 / 3)] - 1 = 0.0749, or 7.49%
Answer:
Facilitative decision making decison style is the correct answer to the given question.
Explanation:
The facilitative style of action-making represents a collaborative effort between the members and the stakeholders, each giving feedback for mutual the decision taking.
- It is critical that stakeholders provide access to data necessary for decision taking with the help of Facilitative decision style the zach take the decision and solved the given problem .
- The main objective of Facilitative decision-making approach results in better strategies also the better team purchase-in and more efficient and effective team-building are enhanced .
Answer:
The question is missing the options, which can be found in the attached.
The number of bonds necessary to raise the funds is 46,009
Explanation:
First of all, I calculated the price at which would be issued using the pv formula in excel, which =pv(rate,nper,pmt,fv)
rate is the yield to maturity divided by 2 because it is semi-annual payment
nper is 30 years multiplied by 2
pmt is the semi-annual coupon payment
fv is the $2000 payable on maturity
Find attached.