We know, 1 g = 1000 mg
so, 1 mg = 1/1000 g
then, 8,450 mg = 1/1000 * 8,450 = 8.450 g
In short, Your Answer would be: 8.450 Grams
Hope this helps!
Answer:
We accept the null hypothesis.
Step-by-step explanation:
We are given the following in the question:
Sample mean,
= 28.8 miles per gallon
Sample size, n = 120
Alpha, α = 0.01
Sample standard deviation, σ = 6.89 miles per gallon
First, we design the null and the alternate hypothesis
We use Two-tailed t test to perform this hypothesis.
Formula:
Putting all the values, we have
Now,
Since,

We fail to reject the null hypothesis and accept it.
We accept the null hypothesis and the population mean MPG of Toyota Highlander Hybrid vehicles is equal to 28 miles per gallon.
Equation represents the difference in the number of foreign and domestic stamps Malik collected: X-34=y
equation represents the total number of stamps Malik collected:
212 = X-34-y
so,
245= X-Y
Situation :
Y= X-34
X-Y= 245
Let's start first by writing down the given:
σ = 100
sample mean = 450
sample size = 25
These information, plus the fact that we know that the population is approximately normally distributed, would tell us that we can use the
normal distribution curve in analyzing the problem.
A confidence interval of the mean is just a range statistically estimated to contain the population mean. For a 90% confidence interval, we would look at the Z-table and see where 90% of the data falls. We'll notice that it will fall within
1.645 standard deviations of the mean.
Next, we look for the standard error of the mean. This will have a formula

The standard error would just therefore be equal to

Lastly, we just get the product of the standard error and 1.645 and add it to 450 for the maximum value and subtract it to 450 for the minimum value.

ANSWER: 417.1<μ<482.9