A bicyclist travels at a constant speed of 12 miles per hour for a total of 45 minutes.
We know the formula , Distance = speed * time
Speed is constant and it is 12. So it is linear
The function becomes d = 12t, x is the t is the time and d is the distance
At the starting point, t=0 and distance d=0
End point , t=45 min = 0.75 hours and distance = 12 * 0.75 = 9
So domain (t) is {
}
Range (d) is {
}
Answer: Option 'D' is correct.
Step-by-step explanation:
Since we have given that
Event A: You get a red car
and

Similarly,
Event B: You get a convertible
and

So, if A and B are independent , then they must satisfy,

So,

Hence, Option 'D' is correct, which states that the probability of getting a red convertible is 0.08.
Let the number of reserved tickets = x
Let the number of lawn seats = y
Constraint functions:
Maximum capacity means 
For concert to be held 
means 
Objective functions :
Maximum profit equation p = 65x +40y
Intersection points :
(10000,10000) (20000,0)(2500,2500)(5000,0)
p at (10000,10000) = 65(10000) + 40(10000) = $1050000
p at (20000,0) = 65(20000) + 40(0) = $1300000
p at (2500,2500) = 65(2500) + 40(2500) = $262500
p at (5000,0) = 65(5000) + 40(0) = $325000
Hence maximum profit occurs when all 20000 reserved seats are sold and the profit is $1300000
Please find attached the graph of it.
Answer:
The correct answer is A) 12 Inches/1 Foot multiplied by 60 Seconds /1 Minute
Step-by-step explanation:
The explanation is very direct and simple.
There are 12 Inches in every Foot and 60 seconds in every minute.
This is all that is required to accurately compute johns speed in inches per second.
Cheers!