Answer:
Ke 0.09787234 = 9.787234%
Explanation:
D1 $1.575 (we need to calculate this year dividends so we multiply previous year by the growth rate) 1.50 * ( 1+ 0.05) = 1.575
P $35
f 0.06
g 0.05
Ke 0.09787234
Answer:
d. Organizational environment
Explanation:
Indeed, organizational environmental studies how a particular organization is affected by it's operating environment, and how the organization functions under that environment.
Note also that the organizational environment is further divided into:
- the internal environment and
- the external environment
Put simply, the internal environment consist of factors that affect the organization from within; which are controllable. However, the external environment consist of factors such as political instability, etc that can affect the organization and beyond the control of the organization.
Answer: Profit of charging the optimal block price is 73.5 cent or $0.74.
Explanation:
Given that,
The inverse demand function: P = 25 − 3Q (in cents)
Cost of producing = C(Q) = 1 + 4Q (in cents)
By charging the optimal block price, the firm produce at a point where
Price = Marginal Cost (MC)
MC = 4
Therefore,
25 − 3Q = 4
Q = 7
Consumer Surplus = Profit of charging the optimal block price=0.5 × (y-intercept of the demand curve -MC) × Q
= 0.5(25 - 4) × 7
= 73.5 cent
It is equivalent to $0.74.
Answer:
a)
<em>The value added at each stage</em>
Stage Value added($)
1 1000
2 (2000-1000) = 1,000
3 (6,000- 2000) = 4,000
4 (10,000 - 6,000) = 4,000
b)
The amount by GDP is increased = $10,000
c) Reduce GDP
Explanation:
Gross domestic product (GDP) which is the total market value of all the final goods and services produced in a country over a given period of time. The GDP can be calculated using the value added approach.
Here the GPD figure is ascertained by summing the amount of additional value created by each factor of production at each stage of the production process of the final product.
a)
<em>The value added at each stage</em>
Stage Value added($)
1 1000
2 (2000-1000) = 1,000
3 (6,000- 2000) = 4,000
4 (10,000 - 6,000) = 4,000
b)
The amount by GDP is increased = $10,000 which is the total value added or the market value of the final goods
c)
If the lumber were imported it would be deducted from the value of export and thus reduce GDP. Remember that GDP is the market value of all good and service produced within a given country over certain period of time .