Answer:
61 hours
Step-by-step explanation:
See the attached figure to better understand the problem
we know that
A relationship between two variables, x, and y, represent a proportional variation if it can be expressed in the form
or 
To find out the constant of proportionality k , divide the variable y (total earned) by the variable x (number of hours)
<em>Kevin's wage</em>
Take any point from the table
I take the point (2,16.50)

The equation of the proportional relationship is equal to

substitute the value of k

For y=$500.00
substitute the value of y in the equation and solve for x

Divide by 8.25 both sides

Answer: between 30 yards and 60 yards
Step-by-step explanation:
This is an incomplete question, here is a complete question.
A hurricane wind blows across a 7.00 m × 12.0 m flat roof at a speed of 150 km/h.
What is the pressure difference Δp = p(inside)-p(outside)? Use 1.28 kg/m³ for the density of air. Treat the air as an ideal fluid obeying Bernoulli's equation.
Answer : The pressure difference will be, 
Step-by-step explanation :
As we are given:
Speed = 150 km/h = 41.66 m/s
Density = 
Area = A = 7.00 m × 12.0 m
Formula used :

Now put all the given values in this formula, we get:


Thus, the pressure difference will be, 
Answer:

Step-by-step explanation:
If n is the number that TJ is thinking, then says he found 1 third of the number, you would multiply 1/3 by n. Then he says to subtract 5, which would be the -5.
Answer:
Step-by-step explanation:
We would set up the hypothesis test. This is a test of a single population mean since we are dealing with mean
For the null hypothesis,
H0: µ = 5000
For the alternative hypothesis,
H1: µ > 5000
Since the population standard deviation is given, z score would be determined from the normal distribution table. The formula is
z = (x - µ)/(σ/√n)
Where
x = sample mean
µ = population mean
σ = population standard deviation
n = number of samples
From the information given,
µ = 5000
x = 5430
σ = 600
n = 40
z = (5430 - 5000)/(600/√40) = 4.53
Looking at the normal distribution table, the probability corresponding to the z score is < 0.0001
Since alpha, 0.05 > than the p value, then we would reject the null hypothesis. Therefore, at a 5% level of significance, it can be concluded that they walked more than the mean number of 5000 steps per day.