Answer: She updates her online profile regularly and participates in work related online discussions.
Explanation:
<span>It will increase their finished goods inventory and hopefully increase revenue.
When coleman managed to double its production process, a number of sales that he'll manage to do will be more likely to increase.
Which means that the amount of profit that he'll have will be most likely to increase.</span>
Answer:
The value of this firm to shareholders is $70240
Explanation:
Using expected value approach, the value of the firm can be computed as :
(Optimistic value*its probability)+(pessimistic value*its probability)
optimistic value=$139000 and its probability is 68%=0.68
Pessimistic value=$121000 and its probability is 1-0.68=0.32
Expected value=($139000*0.68)+($121000*0.32)
=$133240
However, the value to shareholders is the expected value of the firm less debt of $63000
Equity value=$133240-$63000
=$70240
Answer:
Question 1
B. $41,910
Question 2
C. Debit to interest receivable for $90
Explanation:
Question 1
Calculation for the adjusted cash balance
Using this formula
Adjusted cash balance = Cash balance per books +Deposits in transit - Outstanding checks
Let plug in the formula
Adjusted cash balance= $43,860+$16,800-$18,750
Adjusted cash balance= $41,910
Therefore Adjusted cash balance is $41,910
Question 2
Based on the information given The Appropriate journal entry to record accrued interest at the end of its fiscal year on December 31, 2019 will include a:
Debit to interest receivable for $90 which is calculated as:
Interest receivable=[(6%*$18,000*90days/360)/3]
Interest receivable=$270/3
Interest receivable=$90
Answer:
Explanation:
You need to calculate the value of 8 × 12 = 96 different cash flows.
There is not a formula to calculate that, because the<em> $6 dollar increase</em> does not represent growing with a constant rate.
The monthly payments are:
Month payment ($)
0 (today) 300
1 306
2 312
3 318
n 306 + 6 (n-1)
96 (last) 876
Then you must create a spreadsheet with these features:
- Five columns
- First column is the month, and starts with month 0 (today)
- Second column is the initial balance, the first balance is 0
- Third column is the interest: it is calculated as the monthly interest by the initial balance. The monthly interest is 6%/12 = 0.06/12 = 0.005
- Fourth column is the amount deposited: for month zero it is $300, and every month you add $6.
- Fith column is the final balance: it is the sum of the initial balance (second column) + interest (third column) + deposit (fourth colum)
- 96 rows: 8 years × 12months/year = 96 months.
- The initial balance of each row is equal to the final balance of the previous row.
Here a sample of the first three rows:
Month Initial balance Interest Deposit Final balance
0 0 0 300 300
1 300 300×0.005 = 1.5 306 607.5
2 607.5 607.5×0.005 312 922.54
When you do it up to the row 96, the final balance is <em>the balance in the acccount at the end of the eight years</em>.
The last row of your spreadsheet will show:
96 69,042.81 345.21 876 70,264.03
Thus, <em>the balance at the end of eight years will be $70,264.03</em>