The volume of a cone is equal to
Volume = pi * r^2 * h / 3
The volume of a cylinder is equal to
Volume = pi * r^2 * h
The cone is filled with 6 cubic inches colored sand.
As you observed, the volume of the cone is 1 / 3 of the volume of the cylinder.
Cone = Cylinder / 3
6 = Cylinder / 3
Cylinder = 18
So the answer is A. 18.
Answer:
The angle between [A_F] and the base of the cone = 68.2°
The area of the base of the cone ≈ 12.57 m²
Step-by-step explanation:
The given parameters are;
The height of the cone = 5 m
The base radius of the cone = 2 m
The angle which the A
C = 120°
Therefore, we have;
The angle between [A_F] and the base of the cone = The angle between [CF] and the base of the cone
The angle between [CF] and the base of the cone = tan⁻¹(5/2) = tan⁻¹(2.5) ≈ 68.2°
∴ The angle between [A_F] and the base of the cone = The angle between [CF] and the base of the cone = 68.2°
The angle between [A_F] and the base of the cone = 68.2°
The area of the base of the cone = π × r² = π × 2² = 4·π ≈ 12.57
The area of the base of the cone ≈ 12.57 m².
Answer:
4.79 g
Step-by-step explanation:
mass of salicylic acid = ??
Mass of polyethylene = 75 g
% w/w concentration = 6% w/w
Let the mass of salicylic acid be x
Let the mass of solution = 75 + x
from
% w/w = mass of solute/ mass of solution * 100
Hence concentration of salicylic is;
6 = (x/75 + x) * 100
6/100 = x/75 + x
0.06 (75 + x) = x
4.5 + 0.06x =x
4.5 = x-0.06x
x = 4.5/0.94
x= 4.79 g
Answer:
c S(x) = 12(3,000) + 0.025(x – 250,000)
Step-by-step explanation:
I got it right