Answer:
12
Step-by-step explanation:
469.75-10.75 =
459 ÷ 38.25 =
12
One company wants $10 per 3.5 hours, so they want 10 / 3.5 ≈ 2,86 dollars per hour (after rounding to the closest hundreths).
Second company wants $1.25 per half an hour, so they want 2 * 1,25 = 2,50 dollars per hour.
The unit rate is 2,86:2,50
The average price of such a house is
(97.86/ft²)×(1400 ft²) = 97.86×1400 = 137,004
Answer:
The minimum height in the top 15% of heights is 76.2 inches.
Step-by-step explanation:
Problems of normally distributed samples are solved using the z-score formula.
In a set with mean
and standard deviation
, the zscore of a measure X is given by:

The Z-score measures how many standard deviations the measure is from the mean. After finding the Z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score. This p-value is the probability that the value of the measure is smaller than X, that is, the percentile of X. Subtracting 1 by the pvalue, we get the probability that the value of the measure is greater than X.
In this problem, we have that:

Find the minimum height in the top 15% of heights.
This is the value of X when Z has a pvalue of 0.85. So it is X when Z = 1.04.




The minimum height in the top 15% of heights is 76.2 inches.
Answer:
The measure of arc DC is 
Step-by-step explanation:
we know that
The measure of the inner angle is the semi-sum of the arcs comprising it and its opposite.
![m\angle ATB=\frac{1}{2}[arc\ AB+arc\ DC]](https://tex.z-dn.net/?f=m%5Cangle%20ATB%3D%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%5Barc%5C%20AB%2Barc%5C%20DC%5D)
substitute the given values
![63\°=\frac{1}{2}[115\°+arc\ DC]](https://tex.z-dn.net/?f=63%5C%C2%B0%3D%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%5B115%5C%C2%B0%2Barc%5C%20DC%5D)
![126\°=[115\°+arc\ DC]](https://tex.z-dn.net/?f=126%5C%C2%B0%3D%5B115%5C%C2%B0%2Barc%5C%20DC%5D)
