Full Question:
A flask containing 420 Ml of 0.450 M HBr was accidentally knocked to the floor.?
How many grams of K2CO3 would you need to put on the spill to neutralize the acid according to the following equation?
2HBr(aq)+K2CO3(aq) ---> 2KBr(aq) + CO1(g) + H2O(l)
Answer:
13.1 g K2CO3 required to neutralize spill
Explanation:
2HBr(aq) + K2CO3(aq) → 2KBr(aq) + CO2(g) + H2O(l)
Number of moles = Volume * Molar Concentration
moles HBr= 0.42L x .45 M= 0.189 moles HBr
From the stoichiometry of the reaction;
1 mole of K2CO3 reacts with 2 moles of HBr
1 mole = 2 mole
x mole = 0.189
x = 0.189 / 2 = 0.0945 moles
Mass = Number of moles * Molar mass
Mass = 0.0945 * 138.21 = 13.1 g
Answer:
The enthalpy change for the given reaction is 424 kJ.
Explanation:

We have :
Enthalpy changes of formation of following s:



(standard state)
![\Delta H_{rxn}=\sum [\Delta H_f(product)]-\sum [\Delta H_f(reactant)]](https://tex.z-dn.net/?f=%5CDelta%20H_%7Brxn%7D%3D%5Csum%20%5B%5CDelta%20H_f%28product%29%5D-%5Csum%20%5B%5CDelta%20H_f%28reactant%29%5D)
The equation for the enthalpy change of the given reaction is:
=

=


The enthalpy change for the given reaction is 424 kJ.
Answer:
The adjustable legs and the table of sand.
<em>Note:The question is incomplete. The complete question is given below.</em>
Using Models to Answer Questions About Systems
Armando’s class was looking at images of rivers formed by flowing water. Most of the rivers were wide and shallow, but one river was narrow and deep. Armando’s class thinks that this river is narrow and deep because:
- the hill that the water flowed down was very steep, or
- the sand grains that the water flowed through were very small.
Armando designed the model below to try to answer the question: Why is this river so narrow and deep?
Explanation:
The model designed by Armando will be helpful to answer the question because of the following features it possesses:
1. An adjustable leg- since one of the hypotheses put forward by the class to explain why the river was narrow and deep was that the hill that the water flowed down was very steep, the adjustable legs can be lowered or raised in order to make the slope shallower or steeper so that their hypothesis can be tested.
2. A table of sand- the table of sand serves as the streambed. By adjusting the size of the sand grains to be larger or smaller, the students will be able to to test their second hypothesis that the small size sand grains that the water flowed through was the reason for the river to be narrow and deep.
The results of their experiments will enable them to come to a conclusion.
Answer:
<u>So, the right answer is</u>
No. of moles of FeS₂ = 0.25 mole
Explanation:
From the balanced
4 FeS2 + 11 O2 → 2 Fe2O3 + 8 SO2
it is clear that 4 mol FeS₂ react with O₂ to give Fe₂O₃ and 8 mol of SO₂
First, we have to convert mass of SO₂ into No. of moles as following:
SO₂ has molar mass = 64 g/mol
No. of moles of SO₂ = (mass / molar mass) = (32 g / 64 g/mol) = 0.5 mol
we know that
4 mol FeS₂ gives→ 8 mol of SO₂
1 mol FeS₂ gives→ 2 mol of SO₂
??? mol FeS₂ gives→ 0.5 mol of SO₂
No. of moles of FeS₂ = (0.5 mol * 1 mol ) / 2 mol = 0.25 mol
<u>So, the right answer is</u>
No. of moles of FeS₂ = 0.25 mol
The control group in this experiment is the one with just distilled water. It is plain so they can use it to compare the other tests against.