Answer:
$2.64
Step-by-step explanation:Get rid of the dollar sign and just subtract like normal.
5.48
- 2.84
= 2.64
4 people x 10 minutes each = 40 minutes per day.
5 gallons per minute x 40 minutes = 200 gallons per day.
200 gallons per day x 365 days per year = 73,000 gallons a year.
The simple interest is calculated as :
S.I = P*T*R
where S.I is the simple interest to be calculated
P = Principal
T = Time period in years
R = Annual interest rate
The the above problem,
Amount borrowed which would be the principal (P) = $400
Time period = 6 months = 1/2 year
Annual interest rate = 6.8% = 6.8/100 = 0.068
Simple Interest = P*T*R
Simple Interest = 400*1/2*0.068 = 200 *0.068
Simple Interest = $13.6
The simple interest amount that Miguel must pay to Julio at the end of six months is $13.6
All you got to do first is:
Change the 9% to decimal, which is .9
and then multiply all numbers
$2860 x .9 x3 is $7,722
Hope this helps! (Hope im right)