answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kondor19780726 [428]
1 year ago
5

Which investor has made a short-term investment in this scenario? Thomas, Sofia and Aaron work together,and they've each recentl

y made new investments AARON INVESTED HIS MONEY IN A RENTAL HOME. SOFIA BOUGHT SOME TREASURY BONDS THAT MATURE IN NINE MONTHS. Thomas bought stock in a company that has growth estimate that goes out 10 years in consistently pays dividends
Business
1 answer:
avanturin [10]1 year ago
3 0

Answer:

I think the correct answer is SOFIA

Explanation:

BECAUSE Thomas's and AARON'S investment is a long term investment

You might be interested in
Record and analyze installment notes (LO9-2)
djyliett [7]

Answer:

January 1, 2021, building purchased

Dr Building 420,000

    Cr Cash 100,000

    Cr Notes payable 320,000

Explanation:

The building account (asset) must be recorded at the purchase cost. The mortgage is considered a note payable (long term liability), while the cash account (asset) decreases, therefore, it must be credited.

3 0
1 year ago
Taylor and Weber agreed on hiring the right worker for the job. Employee selection and promotion should be based on experience,
andrew-mc [135]

Answer:

a the formal selection process rule

Explanation:

its a formal selection that is used for everybody

6 0
2 years ago
AP Mather sells a snowboard, EZ slide, that is popular with snowboard enthusiasts. Below is information relating to Mather's pur
creativ13 [48]

Answer:

Method   Ending Inventory // COGS

W/A      2,585.75  //  10,549.25

FIFO     2,620     //    10,515

LIFO     2,539    //     10,596

Explanation:

sales: 102 units

Sept. 1 Inventory         12 units $100  $  1,200

Sept. 12 Purchases    45 units $103  $  4,635

Sept. 19 Purchases    50 units $104  $  5,200

<u>Sept. 26 Purchases   20 units $105  $  2, 100</u>

Availalbe for sale      127 units           $ 13, 135

Ending Invenotry     127 - 102 = 25 units

COGS will be calcualte as the difference between the cost of goods and the untis at ending inventory.

<u>Weigthed average:</u>

$13,135 / 127 units = 103,42519685 = 103.43 cost per unit

Ending Inventory: 25 units x $ 103.43 = $ 2.585,75

COGS : 13,135 - 2,585.75 = 10,549,25

<u>FIFO</u>

We sold the first, the last are ending invenotry

20 x 105 = 2,100 september 26th

 5 x 104 =    520 september 19th

Ending      2,620

COGS 13,135  -  2,620 = 10,515

<u>LIFO</u>

We sold the last, the first are ending inventory

12 x 100 = 1,200 September   1st

13 x 103  = 1,339 September 12th

Ending      2,539

COGS  13,135 - 2,620 = 10,596

4 0
1 year ago
Spaniards can produce 10 gallons of wine or 8 gallons of olive oil per worker hour. Americans can produce 9 gallons of wine or 6
Drupady [299]

Answer:

a. Americans, Spanish

Explanation:

<u>Particulars  Wine  Olive Oil    Opportunity   Opportunity cost of Olive oil</u>

<u>                                          cost of Wine</u>

Spaniards    10            8           0.8                   1.25

Americans   9             6           0.67                 1.5

From the above table, the first option is correct

3 0
1 year ago
Question Workspace Exhibit 3-5 Supply for Tucker's Cola Data Quantity supplied per week (millions of gallons) Price per gallon 6
Lena [83]

Answer:

20 million gallons

Explanation

The market quantity supplied can be found by adding the quanirty supplied of the 5 suppliers.

When price is $1.5, tucker supplies 3 million gallons

3 + 10+2 + 5 + 0 = 20

I hope my answer helps you

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Erik invested in a mutual fund and earned 5 percent over the past year. The 5 percent is the _____.
    9·2 answers
  • GoAir, a low-cost airline, has created a team made up of employees from production, planning, quality control, tooling, design e
    6·1 answer
  • Mikes Inc. has provided the following information: Cost per Unit Cost per Period Direct materials $ 6.85 Direct labor $ 3.60 Var
    8·1 answer
  • Magnus Tech owns 30% of Mirika Inc. and accounts for the investment using the equity method. During the year, Mirika reports a n
    5·1 answer
  • Goodwin Technologies, a relatively young company, has been wildly successful but has yet to pay a dividend. An analyst forecasts
    5·1 answer
  • Juan purchased shares in ABC company for​ $5,000 three years ago. During these three years he received​ $600 in dividends. He ju
    7·1 answer
  • The following information has been obtained from the Massena Corporation: 100,000 shares of common stock were outstanding on Jan
    7·1 answer
  • In the Bombadier Company, Division A has a product that can be sold either to outside customers or to Division B. Information ab
    9·1 answer
  • Halliford Corporation expects to have earnings this coming year of per share. Halliford plans to retain all of its earnings for
    14·1 answer
  • Tony has been sent to sales training and the final examination requires delivering an effective sales presentation. If he passes
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!