Answer:
$52,710
Explanation:
Calculation for allowance for uncollectible accounts credit balance
Using this formula
Allowance for uncollectible accounts credit balance=Estimated gross uncollectible accounts receivable *Accounts receivable
Let plug in the formula
Allowance for uncollectible accounts credit balance=7%* $753,000
Allowance for uncollectible accounts credit balance=$52,710
Therefore After adjustment at December 31, 2020, the allowance for uncollectible accounts should have a credit balance of $52,710
Answer:
0.00573
Explanation:
Cost of the bond today = $99.43
Value of bond at end of year = $100
Difference = $100 - $99.43 = $0.57
This $0.57 represents earnings on such bond value, that is yield on the bond.
Thus, yearly yield = $0.57/$99.43 = 0.00573
This value represents the discount rate of 1 year on $100 that is for which present value $99.43.
Final Answer
0.00573
Answer:
0.047424
Explanation:
Given that
Expected return of security M = 17%
Standard deviation of Security M = 32%
Expected return of security S = 13%
Standard deviation of security S = 19%
And, the correlation coefficient = 0.78
So, by considering the above information the co variance is
= Correlation coefficient × Standard deviation of Security M × Standard deviation of security S
= 0.78 × 0.32 × 0.19
= 0.047424
~Hello There!~
The key elements of this process involve customer value and customer satisfaction.
Hope This Helps You!
Good Luck :)
Have A Great Day ^_^
- Hannah ❤
Answer:
C) 10%
Explanation:
($144,000 + $12,780)/$36,000 = 4.355