Answer:
c. $112,800
Explanation:
The computation of operating income is shown below:-
= (Contribution margin of blink division × Increase sales percentage) - Fixed cost of blink division - Allocated common costs of blink division - Allocated common costs of blur division
= ($218,000 × 135%) - $93,000 - $48,000 - $40,500
= $294,300 - $93,000 - $48,000 - $40,500
= $112,800
Answer:
225 trees
Explanation:
The owner previously had N x N trees, or N² trees.
Now there are N² + 29 trees, where N² + 29 is a complete square.
So we need to find out what complete square number + 29 equals another complete square number.
To have a clue what number N is, we must divide 29 by 2 = 14.5
So is 14² + 29 a complete square?
196 + 29 = 225
√225 = 15
So the new orchard has 225 trees.
Earnings Management is the purposeful control of an organization's income through the abuse of bookkeeping strategies to pick up an advantage for the organization to the detriment of the individuals who depend on the monetary data. It is tangibly deceptive and distorts the money related soundness of the organization.
Earnings Management isn't worthy under any situation where the goal is to bamboozle clients of the money related proclamations. Under the Securities Exchange Act of 1934, anybody, regardless of whether straightforwardly or by implication, who distorts data regardless of the possibility that insignificant, is liable to an assortment of solutions for amending the circumstance per government securities laws. In the hazy area of GAAP, organizations can utilize the decision of devaluation strategies or stock valuation techniques and any adjustments in those strategies as long as they are unveiled. Any strategy changes in bookkeeping techniques are adequate as long as the monetary explanations are rehashed to demonstrate the impact of the change. The motivation behind a review is to give a sentiment to clients of money related articulations that the monetary proclamations are exhibited decently.
Below is to complete the question;
<span>How much money should Timothy and Tiffany deposit annually for 20 years in order to provide an income of $30,000 per year for the next 10 years? Assume the interest rate is a constant 4%.
</span>
<span>Use the annual rate formula.
You are given Future, F=$30,000
You are given interest, i=4% or 0.04
You are given time, n=10 years for future equation and n=20 years for annual equation.
Plug those numbers in the formulas your teacher gave you.</span>
Answer:
A
Explanation:
Multidomestic
Multidomestic describes a set of strategies used by companies that operate in more than one country at a time. When businesses take their operations into markets overseas, they will naturally tend to act differently than their larger competitors, many of them choosing a multidomestic strategy. A multidomestic company is a business that uses a different approach in each of the markets it operates in.
A good example of a multidomestic company is Nestlé. Nestlé uses a unique marketing strategy and sales approach for each of the markets in which it operates. They conform their products to local tastes by offering different products in different markets.