Answer: $1,444,000
Explanation:
The Cost of Goods sold for a manufacturing company includes the Manufacturing overhead. If the overhead was overapplied, the COGS is inflated and needs a downward adjustment.
COGS after overapplied overhead is disposed of = COGS before disposal - overapplied amount
= 1,460,000 - 16,000
= $1,444,000
Answer:
Highland construction company
Income statement
For the year ended December 31, 2014
Sales revenue=128,400
Total expense=80,200
Pretax income=48,200
Tax =14,460
Net income =33,740
Highland construction company
Statement of stockholder's equity
For the year ended December 31,2014
Balance December 31,2013=0
Stock issuance =87,000
Add:Net income
Less:Dividends
Balance December 31,2014=87,000
Highland construction company
Balance sheet
December 31,2014
Account payable=46,140
Salaries payable=2,520
Total liabilities
Common stock=87,000
Retained earnings=23,740
As complete information is not given so only relevant portion is done.
Answer:
d.Yes, income will increase by $30,000
Explanation:
The net profit from this order = Revenue – all expense related = number of unit sold x (price per unit – cost per unit) =
6,000 boxes x (price $15 – Direct materials $6 - Direct labor $2 - Variable overhead $2 - Fixed overhead $3 but avoidable) = 6000 x (15-6-2-2-0) = $30,000
Answer:
8,000= fixed overhead
Explanation:
Giving the following information:
Bell’s Shop can make 1000 units of a necessary component with the following costs:
Direct Materials $24000
Direct Labor 6000
Variable Overhead 3000
Fixed Overhead ?
The company can purchase the 1000 units externally for $39000. The unavoidable fixed costs are $2000 if the units are purchased externally.
Buy= 41,000/1,000= $41
Total Unitary cost= 24,000 + 6,000 + 3,000 + fixed overhead
41,000= 33,000 + fixed overhead
8,000= fixed overhead
Answer:
B. The economy would have enjoyed a much higher level of output in the mid-2000s.
Explanation:
This choice is based on the theory of production capacity, which tries to explain that industrial capacity of companies increases with increased supply of production resources. Capital is one of the production resources which is increased with increased supply of US dollars. Increased money supply increases the capital which banks can lend out to companies to increase their production capacity.
On the other hand, where this to be based on the theory of inflation, a different answer would have been produced. The theory of inflation recognizes that the average inflation rate increases proportionately to a percentage increase in money supply, among other factors that influence inflation rates.
That the price level in 2005 would have been about 28 percent higher than what it actually reached in that year is highly speculative. And D is certainly not the correct option, because the economy's output is increased with increased production capacity caused by increased money supply.