Answer:
You will be able to Buy fewer goods or services
Explanation:
This is because certificate of deposits usually pay lower than the inflation rate.
The certificate of deposit is deposit with banks over a fixed period of time and accruing a specific pre-agreed rate of interest.
Over the life of the Certificate, the amount cannot be withdrawn. Withdrawing any or all of the deposits will result in penalty charges against the depositor.
Answer:
Seth's total profits is $1,535.359
Explanation:
According to the given data we have the following:
MC = 0 and we will ignore fixed costs
Therefore TC = 0
Demand function in Santa barbara is
p = 74 - q
MR = 74 - 2q
Since Seth sets different uniform prices in two markets to maximizes his profit therefore
,
MR = MC
74 - 2q = 0
2q = 74
q=37
p = 74 - 37 = 37
Profit = pq - TC
= 37*37 - 0
= $1,369
Inverse demand finction Goleta is
p = 39 - 4q
MR = 39 - 8q
MR = MC
39 - 8q = 0
8q = 39
q = 4.875
p = 39 - 4.875 = 34.125
Profit = pq - TC
= 34.125*4.875 - 0
= $166.359
Therefore, Seth's total profits = $1,369 + $166.359
Seth's total profits= $1,535.359
Seth's total profits is $1,535.359
Answer:
(E). A person receives clear information about performance effectiveness from the work itself.
Explanation:
According to the Job characteristics model, an employee gets motivation from the job itself, and there are five characteristics that improve an employee's performance on the job. One of these characteristics is "feedback".
The model defines feedback as the <u>extent to which an employee receives information about how effective his or her job performance has been.</u>
A- Focus Groups. You gotta know how the customers feel
Answer:
The correct answer is A.
Explanation:
Giving the following information:
Activity Cost Pool Activity Measure Total Cost Total Activity
Machining Machine-hours $330,000 15,000 MHs
To calculate the predetermined manufacturing overhead rate we need to use the following formula:
Predetermined manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base
<u>Machinning:</u>
Predetermined manufacturing overhead rate= 330,000 / 15,000
Predetermined manufacturing overhead rate= $22 per machine-hour
<u>Machine setups:</u>
Number of setups $50,000 100 setups
Predetermined manufacturing overhead rate= 50,000/100
Predetermined manufacturing overhead rate= $500 per set-up