Answer:
View graph
Step-by-step explanation:
The closest by default to 1100 cubic inches is taking two side and two front covers and that would give you 1080.12 cubic inches since two of the covers you must subtract 3 cm per side and side which would add 6 cm in total so outside would be 35 cm and indoor 29 cm
. According the graph
29*50*3= 4350 * 2 lid = 8700 cm3
30*50*3= 4500*2 lid = 9000 cm3
So 8700+9000 = 17700 cm3 to inches 3 = 1080.12 cm3
The <em>correct answers</em> are:
y = 0.10x + 2.50; $5.
Explanation:
Using a graphing calculator, we enter the data in the STAT function. The year will be the independent (x) variable and the cost will be the dependent (y) variable.
For the year, instead of starting at 1998, we will start at 0, since that is where we started measuring. This means the year 2000 will be 2; 2002 will be 4; etc, up to x=10.
Running the linear regression, the calculator gives us a slope of 0.10 and a y-intercept of 2.499, or 2.50. This makes the equation y = 0.10x + 2.50.
To predict the price in 2023, we first find what our x-value will be. Subtract 1998 from this:
2023-1998 = 25
Now substitute 25 in place of x in the equation:
y = 0.10(25) + 2.50 = 2.50 + 2.50 = 5
Y=-5a+5b/3 Thats what I got.
Answer: The time is takes to cook a turkey is a function of the turkey's weight.
In a function, there is an input and there is an output. The idea of a function is that each individual input is changed into an output.
The time it takes to cook a turkey depends on the size of the turkey.
Smaller turkeys would take less time to cook and larger turkeys would take longer to cook.
So if you start with the turkeys weight, you could determine how long it would need to cook. This is an example of a function.
Answer:
$R = $500 + $15(t)
Step-by-step explanation:
in this question, we are told to give a mathematical expression that would model the amount of money that is made by Hillel.
from the question, we were made to understand that the amount of money he makes is a front of his time t. that is noted.
and also, he has a base cost of $500.
now, let’s write an equation;
R = $500 + 15(t)
where t represents the length of the performance as suggested by women