Answer:
The answer is 60%
Explanation:
Labor force is the total number of people that have job(employed) and the number of people who are willing, able and actively searching for job(unemployed) in a population.
Labor force participation rate is calculated by dividing the labor force by the noninstitutionalized population.
Labor force = employed + underemployed + unemployed
= 96 + 31 + 8
=135 million
So we have:
(135 ÷ 243) x 100 percent.
60% (the nearest whole percentage)
Answer:
The answer is 13500$.
Explanation:
a) at P = 150$, Qd = 80.
b) at P = 150, Qs = 20.
c) produce surplus = 1/2 x 20 x (150 -100)
= 500$.
d) at equilibrium, P = 250 $
= 1/2 x 60 x (550 -100)
= 13500$.
Because it helps the buyer or seller know how much they have
That statement is True
Internal Compliance is carried out to ensure that all process are done according to regulated rules and standard
Poor internal compliance could indicate that certain process is not carried out according to standard, which could damage the trust of internal customers