Answer:
Not necessarily, because this wasn't an experiment.
Step-by-step explanation:
Hi!
We will solve this using ratios, like this:
4 1/2 = 4,5 kg of olive oil for 27 $
1 kg of olive oil for x $
_____________________________
x = (27*1)/4,5
x = 27/4,5
x = 6 $ per kilogram
Hope this helps!
Answer:
Step-by-step explanation:
c !!
Answer:3.9
Step-by-step explanation:
you have to add the decimal to the exponent
You will have infinite solutions