Answer:
Projected cost of goods sold for 2018 will be $3,454 million
Explanation:
Step 1. Projected cost of goods sold for 2018 will be Projected cost of goods sold
Step 2. Set up the value of the variables.
= $(8,180*1.03 *(3,272/8,180)+1%)
Step 3. Solve.
= (8,425 * (0.40+1%) = 3,454 million
Answer:
Christie's share is $104500 while Jergens share is $48500. Thus, the first option is the correct answer.
Explanation:
The appropriation of net income among the partners will be as follows,
$ $
Net Income $153000
<u>Less: Salary to Partner</u>
Christie (66000)
<u>Less:Interest on Capital</u>
Christie 36000
Jergens <u>46000 (82000)</u>
Remaining Profit 5000
<u>Distribution of Remaining Profit</u>
Christie (5000/2 = 2500) 2500
Jergens (5000/2 =2500) <u>2500</u>
<u />
<u />
Christie's Share = 66000 + 36000 + 2500 = $104500
Jergen's share = 46000 + 2500 = $48500
Answer:
The correct option is B,decrease.
Explanation:
In calculating present value , the future value is divided by the discounting factor,hence, the higher the discounting rate, the higher the discounting factor.
Besides,since the relationship between future value and discounting factor is that of numerator-denominator relationship, it would be logical to say the higher the discounting factor , the lower the output of the mathematical operation,present value and vice versa.
From the foregoing, it is very clear a higher discount rate triggers a lower present value and vice versa
Answer:
c.) 82,000
Explanation:
We know that,
The ending work in progress units = Beginning work in process inventory + Units started in production - Units completed and transferred
7,000 dolls = 4,000 dolls + Units started in production - 79,000 dolls
7,000 dolls = -75,000 dolls + Units started in production
So, Units started in production = 75,000 dolls + 7,000 dolls
= 82,000
Answer:
b. 29,800.
Explanation:
Number of units out in January = 25,000 units completed during month + 80% of 6,000 units completed at month end
= 25,000 + 4,800
= 29,800