Domestic gross product (GDP) is used for overall monitoring of an economy. In this regard, it measures the well-being of the society.
In the current scenario, the funds invested was $3 million while the overall value of the harvest was $8 million. In this regard, the overall contribution to the GDP in 2014 due to the transactions described is the overall harvest and that is $8 million worthy of cereal.
Answer:
$427,011.92
Explanation:
We use the present value formula i.e to be shown in the attached spreadsheet
Given that,
Future value = $0
Rate of interest = 7.5%
NPER = 15 years
PMT = $45,000
The formula is shown below:
= -PV(Rate;NPER;PMT;FV;type)
And, in type we write the 1 instead of 0
So, after solving this, the present value is $427,011.92
Answer:
A. All potential common shares.
Explanation:
Basic earnings per share ignores all potential common shares.
The correct option is this: COCA COLA WILL SHIFT THE EXCESS CAPACITY TO THE PRODUCTION OF OTHER SOFT DRINK PRODUCTS.
The capacity that was devoted to the failed drink will be diverted towards the production of other soft drinks that the Coca cola company is manufacturing.