Answer:
D. $ 250,000
Explanation:
The total capital of Albert, Bert and Conell is:
$500000 + $300000 + $200000 = $1000000
given that Daniel will have 20% share in partnership.
So total capital of the partnership after admission of Daniel will be calculated as follows:
($1000000×100)/80 = $ 1250000
Daniel will invest:
$1250000 – $1000000 = $250,000
Answer:
The correct answer is then it has required reserves of $110 and holds excess reserves of $190.
Explanation:
According to the scenario, computation of the given data are as follows:
Total deposit = $1,000 + $100 = $1,100
So, we can calculate the total reserve required by using following formula:
Total reserve required = 10% × Total deposit
= 10% × $1,100 = $110
And Previous excess = $100
Current access = $90
So, Excess reserve = Previous excess + Current access
= $100 + $90
= $190
Answer:
B, net income for the year was $1,200,000, average assets were $20 million, ROI was 6%
Explanation:
net income is calculated by multiplying the percentage margin by the sales. We have,
(2 ÷ 100) × $60,000,000
= 0.02 × $60,000,000
= $1,200,000
To calculate the average assets, sales is divided by the turnover.
we have, ($60,000,000 ÷ 3.0)
= $20,000,000.
To calculate the ROI, margin and turnover are multiplied.
we have,
(2% × 3.0) = 6%
Cheers.