Answer:
chance or 12.5% chance
Step-by-step explanation:
2 male <em>percussionists</em>
2 female <em>percussionists</em>
3 male <em>woodwinds</em>
<u>2 </u><u>female</u><u> </u><u><em>woodwinds</em></u>
4 male <em>brass players</em>
3 female <em>brass players</em>
We're looking for a female <em>woodwind. </em>Now there is only 2 of them so we get the female woodwinds out of all the jazz band members or
or
or 12.5% chance.
<u>Solution-
</u>
A researcher placed a petri dish with 32,000 bacterial cells. One hour after being placed in the vacuum chamber, the number of cells in the petri dish had halved. Another hour later, the number of cells had again halved.
This can be represented as exponential decreasing function,

Where,
-
a = starting amount = 32000
- r = rate = 50% = 0.5 as the sample becomes halved in each hour
- x = hours
Putting the values,


y-intercept means, where x=0, so

The coordinate of this poin will be (0, 32000)
This means when x=0 or at the starting of the research, the number of bacteria cells was 32000.
After 3 hours, number of bacteria cells will be,



The coordinate of this point will be (3, 4000)
Hello!
We can find the area of the trapezoid using the formula for area of a trapezoid:
FORMULA:
A = [(b + b) * h / 2]
SUBSTITUTE:
A = [(13.5 + 27.5) * 14 / 2]
SOLVE:
A = 41 * 14 / 2
A = 574 / 2
A = 287 cm²
So, the area of the trapezoid is 287 cm².
Hi there
Down payment is 5% of the amount listed
100-95=5%
So the amount of down payment is
95,278×0.05=4,763.9
Hope it helps
A meter is 100 cm. A ball of string has 10m of string, and you multiply 10m by 100cm, you get 1,000cm. Then you multiply 40cm by 2, and you get 80cm, or two lengths of string. Then you multiply 35, which is half of 70, by 80, and that is 2,800 cm.
2,800÷40cm=70
And 100cm=1m.
The teacher will therefore need 28 balls of string.