Answer:
C. $294
Explanation:
The computation of the company's target full - product cost per unit is shown below:
= Target sale price - target sale price × net profit margin
= $420 - $420 × 30%
= $420 - $126
= $294
Simply we deduct the targeted net profit from the targeted sales price so that the accurate target full - product cost per unit can come.
Answer:
$650
Explanation:
Guaranteed Residual Value = FV = $1,000
Interest rate = r = 9% = 0.09
Number of years = n = 5 years
Using Following formula we can calculate today's worth of the engine.
Residual value after 5 years = Today's value x ( 1 + rate of interest )^number of years
FV = PV x ( 1 + r )^n
$1,000 = PV x ( 1 + 0.09 )^5
PV = $1,000 / ( 1.09 )^5
PV = $649.93
PV = $650 (rounded off to the nearest whole number)
Answer:
Explanation:
You are able to deduct expenses that are directly related to the business travel.
He can deduct the entire 175 for driving, since he would need to do that no matter if he stayed longer or not. Staying longer doesn't add any extra cost.
He can deduct lodging that covers the amount of time dedicated to business so of the 600 he can deduct 1/4 or $150 since only 1 of the 4 days was business related.
And the $50 for food for the day he spent on business
Answer:
the time rate system
Explanation:
The wage payment system is divided into three major types:
- Time rate: employees are paid on the basis of time, e.g. per hour, day or week. This payment system doesn't consider any type productivity factors. The main advantage of using this payment system is its simplicity: e.g. amount of hour worked x wage per hour = total salary.
- Piece rate: employees are paid on the basis of quantity and quality of work performed (productivity).
- Incentive wage: combination of the two prior systems, where employees are paid a fixed time rate plus a bonus or incentive pay depending on productivity.
Answer:
$1.49 per share
Explanation:
The calculation of diluted earnings per share is given below:-
Diluted shares outstanding= $200,000 + 12,000 × ($36 - $30) ÷ 36
= $200,000 + 12,000 × 6 ÷ 36
= $200,000 + 2,000
= $202,000
Diluted earnings per share = Net income ÷ Diluted shares outstanding
= $300,000 ÷ $202,000
= $1.49 per share
Therefore for computing the diluted earnings per share we simply divide the net income by diluted shares outstanding.