Answer:
C. 30,210
Explanation:
Cost of merchandise sold = cost of merchandise purchase - cost of merchandise left in inventory
= Purchases of $32,000 - Purchases discounts of $960 - Purchases returns and allowances of $1,200 + Freight In of $1,040
- ( Merchandise inventory at September 30 of $6,370 - Merchandise inventory September 1 of $5,700)
= 32,000- 960- 1,200+1,040 - 670 = 30,210
Answer: Option A
Explanation: In simple words, ethical behavior refers to the behavior which is seen as as morally correct from the perception of the society.
In the given case, Johnson technologies is giving award to their employees based the person skill traits such as safe driving etc. Hence they are awarding their employees for traits that are considered ethical and morally correct in the eyes of law and society.
Thus, from the above we can conclude that the correct option is A.
<span>high-involvement learning is the correct answer </span>
<span>A) 5.5%
A) rE = Div1 / P0 + g
0.1 = 0.045 + g, so g = 5.5%</span>
#16 is B because I know I’ve had that problem before