Answer:
$166.8
Explanation:
Given that,
Units expected to produced = 400,000 units
Machine hours required = 1.2 each
Manufacturing overhead costs:
= Department 1 + Department 2
= $2,530,000 + $2,752,000
= $5,282,000
Total Machine hours:
= Department 1 + Department 2
= 30,000 MH + 8,000 MH
= 38,000 MH
Overhead cost per machine hour:
= Manufacturing overhead costs ÷ Total Machine hours
= $5,282,000 ÷ 38,000 MH
= $139 per MH
Overhead cost per unit:
= Overhead cost per machine hour × Machine hours required for each
= $139 per MH × 1.2
= $166.8
Answer:
The correct answer is option (B).
Explanation:
According to the scenario, the given data are as follows:
Par value of bond = $10,000
Coupon rate Annual = 5%
So, Coupon rate semi annual = 2.5%
Inflation rate semi annual = 2%
So, we can calculate the coupon payment for six months by using following formula:
New par value of bonds after inflation = $10,000 + ( $10,000 × 2% ) = $10,200
So, Coupon payment = New par value × Coupon rate semi annual
= $10,200 × 2.5%
= $255
Systematic sample
When preparing a representative sample from a list of 200 customers who complained about errors in their statements, this type of sample might select every tenth customer for review.
Answer:
Refining crude oil into gasoline requires the use of chemicals, pressure, and heat to change the chemical makeup of the crude oil into a finished product of gasoline. PROCESS MANUFACTURING: deals with formulas and manufacturing recipes.
A production plant that serves as a point where workers and robotics bring together all of the components that create automobiles. ASSEMBLY PROCESS: manufactured units follow an assembly line.
Making steel is a process that cannot be easily stopped and restarted. CONTINUOUS PROCESS: the manufacturing process cannot be easily stopped.
Allen-Bradley builds motor starters. The machines that Allen-Bradley uses can make different types of starters without slowing down the process. FLEXIBLE MANUFACTURING: different models can be manufactured in the same process.
A tractor manufacturer looked at their production techniques and eliminated the activities in production that do not add value to the consumer. LEAN MANUFACTURING: very simple and lean manufacturing process.
A bicycle company makes 18 models in more than 2 million combinations. The customer chooses the model, size, color, and design. MASS CUSTOMIZATION: high degree of product customization.
Answer:
procedure
Explanation:
According to my research on different human resource responsibilities, I can say that based on the information provided within the question there is a procedure that Henry must follow. Like described in the question a Procedure is a set of step by step instructions that must be followed accordingly in order to achieve a certain goal.
I hope this answered your question. If you have any more questions feel free to ask away at Brainly.