Answer:
StartFraction negative 1 Over k cubed EndFraction
Step-by-step explanation:
3k / (k + 1) × (k²- 1) / 3k³
= 3k(k² - 1) / (k + 1)(3k³)
= 3k³ - 3k / 3k⁴ + 3k³
= -3k / 3k⁴
= -1/k³
StartFraction k + 1 Over k squared EndFraction
(k + 1) / k²
StartFraction k minus 1 Over k squared EndFraction
(k - 1)/k²
StartFraction negative 1 Over k cubed EndFraction
= -1/k³
StartFraction 1 Over k EndFraction
= 1/k
Answer:
500 lb
Step-by-step explanation:
You have to make a proportion:

77 lb is part of the whole weight ( which we don't know) so 77 will go on top
The problem tells us that 15.4% of the total weight is pecans so 15.4 will go over 100 (since % are out of 100)

Then you cross multiply giving you: 7700 = 15.4x
then you divide 15.4 to both sides to isolate x which will give you 500
Answer:
The amount of heat required to raise the temperature of liquid water is 9605 kilo joule .
Step-by-step explanation:
Given as :
The mass of liquid water = 50 g
The initial temperature =
= 15°c
The final temperature =
= 100°c
The latent heat of vaporization of water = 2260.0 J/g
Let The amount of heat required to raise temperature = Q Joule
Now, From method
Heat = mass × latent heat × change in temperature
Or, Q = m × s × ΔT
or, Q = m × s × (
-
)
So, Q = 50 g × 2260.0 J/g × ( 100°c - 15°c )
Or, Q = 50 g × 2260.0 J/g × 85°c
∴ Q = 9,605,000 joule
Or, Q = 9,605 × 10³ joule
Or, Q = 9605 kilo joule
Hence The amount of heat required to raise the temperature of liquid water is 9605 kilo joule . Answer
Answer:
I think 60 times .10 is 600
Step-by-step explanation:
60 times .10= number
number+60