Answer:
Total factory overhead to be charged to each unit of Hooks is $33
Explanation:
Sum of all Activity Cost = Total Factory Overhead
Calculate the total factory overhead to be charged to each unit of Hooks
Activity rate = Budgeted amount / Total of each activity base
∴ Activity Rate
For Setups = 60,000 / 20,000 = 3 per setup
For Inspections = 120,000 / 24,000 = 5 per inspections
For Assembly = 420,000 / 28,000 = 15 per dlh
Activity Cost = Activity base for each unit * Activity rate
∴ Activity Cost
For Setups = 1 x 3 = $3
For Inspections = 3 x 5 = $15
For Assembly = 1 x 15 = $15
Recall that;
Sum of all Activity Cost is the Total Factory Overhead
= $3 + $15 + $15
= $33
The document that is being used by a seller in which the
contents and description of the property is placed for the buyer to see is in
the transfer disclosure statement. The transfer disclosure statement will
provide the description of the property and if there are any damages in the property
of additional fixtures or cost made. It could provide contents such as things
having to be furnished or not.
Answer: $107,900
Explanation:
Cumulative Preferred Shares refer to shares that a company has to pay dividends eventually. This means that if they are unable to pay for some years, they are to accrue that payment until they are able to.
There are 119000 shares of no-par 6% preferred stock with a stated value of $5.
That means preferred shares are liable to the following amount of dividends,
= 119,000 * 5 * 6%
= $35,700
Preferred Shares have not being paid for the past 2 years and need to be paid in the current year as well. That means 3 payments,
= 35,700 * 3
= $107,100
Preferred Shares are to be paid $107,100 out of the $215,000 with the rest going to common shares.
Amount going to Common Shares is,
= 215,000 - 107,100
= $107,900
Common Stockholders are to receive $107,900
Answer:
The estimated amount of Bad Debt Expense for the year is $12,950
Explanation:
According to the given data we have the folloiwng:
reported sales during the year= $226,500
credit sales=$185,000
Libby has experienced bad debt losses of 7% of credit sales in prior periods
Therefore, in order to calculate the estimated amount of Bad Debt Expense for the year we would have to make the following calculation:
estimated amount of Bad Debt Expense=credit sales×bad debt losses percentage of credit sales in prior periods.
Hence, estimated amount of Bad Debt Expense= $185,000× 7%
estimated amount of Bad Debt Expense= $12,950
The estimated amount of Bad Debt Expense for the year is $12,950
Answer:
a. Regulatory compliance costs - Fixed cost
b. Salaries of top management and key personnel - Fixed cost
c. Cost of metal used in manufacturing - Variable cost
d. Cost of wood used in manufacturing - Variable cost
e. Mortgage payments - Fixed cost
f. Industrial equipment costs - Fixed cost
g. Interest on debt - Fixed cost
h. Postage and packaging costs - Variable cost
Explanation:
The cost which is affected by the production of units is known as variable cost. The cost which does not vary with the units produced is fixed cost. Fixed cost does not change from period to period irrespective of level of output and is usually same for a certain period. It is easy to budget for fixed costs instead of variable cost. Variable cost changes every period and is based on company's output.