<span>Let
CP ------> cost price
SP ------> Selling price
we know that
SP= CP + 0.45CP
Mark up = 0.45CP
Ratio of Mark up to Selling price-------> 0.45CP/(CP + 0.45CP)
= 0.45/(1+0.45)-------> </span><span>0.45/1.45=0.3103
</span><span>0.3103 multiplied by 100 = 31.03%
</span>
the answer is
31.03%
Answer:
0.94
Step-by-step explanation:
The question after this basically is:
<em>"If the applicant passes the "aptitude test for managers", what is the probability that the applicant will succeed in the management position?"</em>
<em />
So,
P(successful if hired) = 60% = 0.6 [let it be P(x)]
P(success at passing the test) = 85% = 0.85 [let it be P(y)]
P(successful and pass the test) = P(x) + P(y) -[P(x)*P(y)]
So,
P(successful and pass the test) = 0.6 + 0.85 - (0.6*0.85) = 0.94 (94%)
For this case we have that the cost of each pizza is given by the following function:

Where:
r: It's the radius of the pizza
IF a pizza cost $26.32 we have:

We cleared the radius, using
:

We choose the positive value:

So, the radius of the pizza is 
Then, the diameter is: 
Finally, the diameter of the pizza is:
Answer:
Option B
The answer to your question is A
Answer:

And if we use the permutation formula given by:

And replacing we got:

Step-by-step explanation:
For this problem we want to find the following expressionÑ

And if we use the permutation formula given by:

And replacing we got:
