He would have saved 898.75 if he would have payed the 50
Answer:
Macaroni and cheese is an inferior good.
Explanation:
From the information given in the question, we can assume that macaroni and cheese are considered as an inferior good for this consumer because there is an inverse relationship between the income level of this consumer and the quantity demanded for macaroni and cheese.
If there is 10% increase in the income of an individual then as a result quantity demanded of macaroni and cheese decreases by 15% and the price of this good remains constant. This shows that macaroni and cheese is an inferior good.
Answer:
Yes
Explanation:
Given:
- Coupon rate = 9%, because it pays the coupon semiannually, so
=> Coupon payment = 1000*9%/2 = 45
- Current market rate, YMT= 10%
So the current value of bond is:
C(1- (1+r)^(-n)/r + F/(
<=>45(1 - (1+0,1)^(-7/0.1)) + 1000(1+0,1)^7
<=> C = $951
So she will buy the bonds at the offered price 943.22 because it is smaller than $951
Answer:
Options B and C are correct.
- Marginal profit is negative.
- Profit is positive.
Explanation:
At q = 150
R = 80q = 80(150) = 12,000
C = 0.002(150)3 + 22(150) + 750 = 6750 + 3300 + 750 = 10,800
R > C so first is incorrect.
MR = 80
MC = 0.006(150 x 150) + 22 = 135 + 22 = 157
MC > MR so B is correct.
Profit = TR - TC = 80(150) - 0.002(150)3 - 22(150) - 750 = 12000 - 10800 = 1200
Profit is positive.
Marginal profit = MR - MC = 80 - 157 = - 77
MR is Negative
Answer:
S corporation
Explanation:
In the given case, The eagle basis at the closing of the year is 70,000 i.e. $40,000 + $30,000 (50% of $60,000)
In the case when the entity was a general partnership so 50% of $10,000 i.e. $5,000 would be added to the basis of Eagle
So here the type of entity that was formed is S corporation
The same is relevant