Answer:
d. There is a 98% chance that the true proportion of customers who click on ads on their smartphones is between 0.56 and 0.62.
Step-by-step explanation:
Confidence interval:
x% confidence
Of a sample
Between a and b.
Interpretation: We are x% sure(or there is a x% probability/chance) that the population mean is between a and b.
In this question:
I suppose(due to the options) there was a small typing mistake, and we have a 98% confidence interval between 0.56 and 0.62.
Interpreation: We are 98% sure, or there is a 98% chance, that the true population proportion of customers who click on ads on their smartphones is between 0.56 and 0.62. Option d.
S(p) = 400 - 4p + 0.00002p^4
D(p) = 2800 - 0.0012p^3
S(p) = D(p)
400 - 4p + 0.00002p^4 = 2800 - 0.0012p^3
0.00002p^4 + 0.0012p^3 - 4p - 2400 = 0
p = $96.24
Credit card A
First 3 months:
4.1% / 360 = 0.011% x 30 = 0.34% per month for the first 3 months.
Next 9 months:
18.5% / 360 = 0.051% x 30 = 1.54% per month for the next 9 months.
Credit card B:
First 3 months
3.7% / 360 = 0.010% x 30 = 0.30% per month for the first 3 months
Next 9 months:
18.9% / 360 = 0.0525% x 30 = 1.575% per month for the next 9 months
Credit Card B is the better deal for the first 3 months.
Credit Card A is the better deal for the next 9 months.
The table showing the conversion of angle measure in degrees to angles in gradients is attached below.
In order to find the slope we divide the difference of two y-coordinates (or dependent variable which in this case is gradient measure) by the difference of two respective x-coordinates (or independent variable which in this case is degree measure).
For finding the slope we will use the first and the last point given in the table. So, the slope m will be given by:
So rounding of to nearest hundredth, the slope of line representing the conversion of degrees to gradients is 1.11
Answer:
The answer on ed is 17 units I took the test.
Step-by-step explanation: