Don’t trust my word I just need to answer questions i’m so sorry
Jello!!!l!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Answer:
the most spend on research will be $12,000
Explanation:
given data
earn = 2% more
trading costs = 0.5%
stock portfolio = $800,000
solution
we know that here net earnings due to research is expected is
net earnings due to research = 2% - 0.5 % = 1.5 % of stock portfolio
so
spend on research is = 1.5 % of stock portfolio
spend on research is = $800,000 × 1.5%
spend on research is = $12,000
so here when we spend more than $12,000 it end up in a net loss
so the most spend on research will be $12,000
Answer:
a. According to the company's accounting system, what is the net operating income earned by product D14E? (Net losses should be indicated by a minus sign.)
b. What would be the financial advantage (disadvantage) of dropping product D14E? Should the product be dropped?
- financial disadvantage of discontinuing the produce is -$68,000, so the company should not discontinue the product since its losses would increase
Explanation:
total sales $670,000
- variable expenses $295,000
- fixed manufacturing expenses $246,000
- fixed selling and administrative expenses $194,000
net loss = $65,000
if product D14E is discontinued, $196,000 + $111,000 = $307,000, of fixed expenses can be avoided, but $133,000 are not avoidable. if the company discontinues the product, its losses will increase by $133,000 - $65,000 = $68,000
Answer:$1,735.24
half is 1.5
40 regular hours * $33.37 = $1334.8
8 overtime hours * (1.5 * $33.37) = $400.44
$1334.8 + $400.44 = $1735.24