Answer:
The amount of the additional projected liability that should be recognized is $28,000
Explanation:
For computing the amount of the additional projected liability, we have to apply the formula which is shown below:
= Tax benefit in 20% - Tax benefit in 40%
= $70,000 - $42,000
= $28,000
The other information which is given in the question is irrelevant. So, it is not been considered in the computation part. Hence, it is ignored.
We took the higher value between $42,000 and $14,000.
Answer:
Maxwell world consider choice equal to $310000
Explanation:
given data
accept a salary = $60,000
salary = $25,000
bonus = 20% of net income
to find out
amount of income would be necessary so that Maxwell would consider
solution
we get here income by bonus that is express as
bonus = 2 ( income - bonus - salary ) ..............1
3500 = 2 ( income - ( 0.2 × 35000 ) - ( 0.2 × (75000 + 35000) )
solve it we get
income = $310000
so Maxwell world consider choice equal to $310000
Companies attempted to intimidate union organizers by Blacklisting Them
Companies that exist within an area may created some sort of list of employees that involved in organizing the union. This list of names could be passed to other companies so those companies would not want to hire them because of the problems that they may have cause
Answer:
The asset’s anticipated percentage rate of return is 5%
Explanation:
Rate of return is the annual return that an investor earns on an Initial investment in an asset.
RatReturn on Asset = Expected selling price - Initial Purchase price
Return on Asset = $1,050 - $1,000
Return on Asset = $50
Rate of return = Return on Asset / Initial Purchase price = $50 / $1,000 = 0.05 = 5%
Answer:
The question is incomplete, The complete question with options should be;
When Sebastian wrote the contract with BP for over two billion dollars, he included targets for performance that had to be met before a payment would be released. Sebastian was trying to avoid ________bias.
A. overconfidence
B. escalation of commitment
C. sunk-cost
D. framing
E. hindsight
The answer is
B. Escalation of commitment
Explanation:
Escalation of commitment is a human behavior pattern in which an individual or group facing increasingly negative outcomes from a decision, action, or investment regardless continues the behavior instead of changing the course.
It simply means the irrational behaviour of investing additional resources to a project that is failing.
These resources could be time, energy and money that an individual continue to invest into a falling and sinking venture or business
So, in this situation, before releasing the payment, Sebastian ensures that the targets should be met for the performance. He is avoiding the situation of escalation of commitment bias of him continuing to release or invest money into an already failing contract.