A company made a profit of $25,000 over a period of 5 years on an initial investment of $10,000. What is its annualized ROI?
Answer: Out of all the options shown above the one that best represents the annualized ROI is answer choice C) 30%. To solve this you first need to determine the data that will be needed to solve it. In this case the initial investment which is 10,000, the total profit: 25,000, and finally the total number of years: 5. Then we simply use the following formula: Return on Investment = (Gain from Investment - Cost of Investment)/ cost of investment. You then multiply the result by 100% and finally divide by the number of years which in this case is 5.
I hope it helps, Regards.
The correct answer is A) alignment.
After spending months finalizing a marketing plan, the lead marketing manager presents it to the entire company. It soon becomes clear that the budget given in the plan is far lower than the marketing team had determined it would need. This mistake is likely a result of a lack of alignment.
This means that the marketing manager did not respect the parameters originally indicated. His numbers did not align with the necessities of the plan, which means that he did not take into consideration some important factors that at the end, affected the end result of the budget.
Answer:
Your answer to that is try to talk it out with someone and dont hold it in.
Explanation:Have fun and a great day
Answer:
Explanation:
one-year forward rate for year 2:
(1+4.75%)(1+f)=(1+4.95%)^2
(1+4.75%)(1+f)=1.10145025
(1+F)=1.10145025/1.0475
(1+f)=1.0515
f= 5.15%
one-year forward rate for year 3
:
(1+4.95%)^2 (1+f)=(1+5.25%)^3
(1+4.95%)^2 (1+f)=1.16591345312
(1+f)=1.16591345312
/1.10145025
(1+f)=1.0585
f=5.85%
one-year forward rate for year 4
:
(1+5.25%)^3 (1+f)=(1+5.65%)^4
(1+f)=1.0685
f= 6.85%
Answer:
D) 5182 glass vases
Explanation:
<em>Contribution per glass vases:</em>
$4.5 selling price - $ 1.75 variable cost= 2.75
<em>Operating income:</em>
29,000 units x $ 2.75 - $ 8,500 = $71,250 operating income
<em>Target income is to obtain a 20% increase:</em>
71,250 x (1 + 20%) = 85,500 target income:
<em>units needed for target income:</em>
(85,500 target income + 8,500 fixed cost) / 2.75 contribution per unit= 34.181,81
aditional glass vases needed for target income:
34,182 - 29,000 = 5,182